προτείνετέ μου βιβλίο για linux

paschalis_m | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 1' | 66

καλησπέρα,

θα ήθελα να μου προτείνετε  κάποιο βιβλίο για να μάθω το linux στα ελληνίκα(από αγγλικά δεν τα πάω και τόσο καλά).
έχω εγκατεστημένο το ubuntu 6.06.
εννοείται πως δεν εχω ιδέα από linux!

Υ.Γ.θα βγάλω άκρη με τα linux ή απευθύνονται σε άτομα με υψήλες γνώσεις περι υπολογιστω κλπ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 2.5 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

οχι.
αλλα μπορεις να κανεις τετοιες δοκιμες και με το live cd ωστε να μην βρεθεις χωρις γραφικο περιβαλλον νυχτιατικα

αυτο πρεπει να το εγκαταστησω.δεν ειναι προεγκατεστημενο ετσι?
η καρτα μου ειναι nvidia 5300 οποτε καλυτερα να μην το κανω το εγκλημα ε?

απο "συστημα-διαχειρηση-διαχειρηση οδηγων κλειστου κωδικα" εγκατεστησε τους drivers.
Μετα κανεις εγκατασταση το compiz-config.

αν εννοεις τους drivers της καρτας γραφικων τους εχω κανει install.
οποτε αντε να δουμε τι ειναι αυτο το compiz. δεν υπαρχει στο synaptic ε?

τρεχει.........αλλα δεν θελω να θυσιασω την ταχυτητα του υπολογιστη για την εμφανιση.
παντως επαθα πλακα με το compiz.δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο.ειναι απιστευτο και δεν εχει και τρελες απαιτησεις.
εχει 2 βδομαδες που χρησιμοποιω linux και ειμαι ενθουσιασμενος.
συγκρισεις με τα windows απλα δεν χωρουν.

πες μου τι να ενεργοποιησω αμα ειναι. ποια ειναι τα ποιο εντυπωσιακα εφε? αν και δεν νομιζω να μπορει να τα αντεξει η καρτα μου.αληθεια υπαρχουν pc που πωλουνται με εγκατεστημενο λειτουργικο linux?  

Yπάρχουν της dell αλλά μόνο για usa δεν έχουν έρθει εδώ ελλάδα.

και αμα προσεχεις 2-3 πραγματακια κατα την αγορα δεν υπαρχει προβλημα.

Βαλε τον κυβο, καντον διαφανο στην περιστροφη του, και "ζελε" παραθυρα. (αν εγκαταστησεις και ανοιξεις το compizconfig τα εχει ετοιμα -απλως δοκιμαζεις εξτρα ρυθμισεις , οι οποιες ενεργοποιουνται με την επιλογη τους αμεσα οπωτε βλεπεις τι κρατας)

Γινεται να κάνω εγκατασταση τα ubuntu σε εξωτερικο σκληρο δίσκο;

Και εαν ναι πως;

Eχω το mybook 320Gb.

δεν καταλαβες. Η απαντηση υπαρχει στο forumubuntu (μαλλον το καλυτερο που υπαρχει) και δεν θα ειχες κανει την ερωτηση αμα στο google ειχες γραψει:
ubuntu to external hard disk (ακομα καλυτερα στην μηχανη αναζητησης του ubuntu -δες αλλο post).