Dapper & εκτυπωτές

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 3'

ΕΡΩΤΗΣΗ
Έχω ένα AMD Athlon 3200+ με 160GB SATA δίσκο και εγκατέστησα το Ubuntu 6.06. Όλα πήγαν καλά με την εγκατάσταση, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω τον εκτυπωτή μου (το HP PSC 1310). Δοκίμασα για παράδειγμα να τρέξω gnome-cups-add από τη γραμμή εντολών και μου τύπωσε τα εξής:

 WARNING **: Two ppds have driver == 'foo2oak (recommended)'
        ->linuxprinting.org-gs-builtin/Generic/Generic-OAKT_Print er-foo2oak.ppd (Generic OAKT Printer Foomatic/foo2oak (recommended)[1]) and
        ->Generic-OAKT_Printer.ppd.gz (Generic OAKT Printer Foomatic/foo2oak (recommended))[1]
...............
->Minolta-magicolor_2430_DL.ppd.gz (Minolta magicolor 2430 DL Foomatic/foo2zjs (recommended)[1]) and
        ->linuxprinting.org-gs-builtin/Minolta/Minolta-magicolor_ 2430_DL-foo2zjs.ppd (Minolta magicolor 2430 DL Foomatic/foo2zjs (recommended))[1]

The program 'gnome-cups-add' received an X Window System error.
The error was 'BadValue (integer parameter out of range for operation)'.
  (Details: serial 222 error_code 2 request_code 94 minor_code 0)
...
backtrace from your debugger if you break on the gdk_x_error() function.)


ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Μια λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι να δώσετε τις παρακάτω τρεις εντολές από την κονσόλα για να ξαναρυθμίσετε το CUPS:
sudo foomatic-cleanupdrivers
sudo adduser cupsys shadow
sudo dpkg-reconfigure cupsys

Με την τελευταία εντολή θα εμφανιστεί μια σειρά διαλόγων ρύθμισης. Εκεί αρκεί να επιλέξετε τις εξορισμού ρυθμίσεις, με εξαίρεση το interface (πρώτη οθόνη), όπου καλό είναι να κρατήσετε μόνο το interface του εκτυπωτής σας, δηλαδή usb για την περίπτωσή σας.

Κατόπιν ανοίξτε το firefox και δώστε
http://localhost:631

Εκεί κάντε κλικ στο Add Printer, δώστε όνομα στον εκτυπωτή σας, επιλέξτε το μοντέλο του και τη θύρα σύνδεσης, η οποία θα πρέπει να εμφανίζεται με μια γραμμή σαν την εξής:
hp psc 1310 series

Στο τέλος θα σας ζητηθεί να δώσετε όνομα χρήστη και κωδικό και ο εκτυπωτής θα εμφανιστεί στην καρτέλα printers, απ' όπου μπορείτε να τον δοκιμάσετε με test page.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)