Καρτα γραφικων GMA 500

vriareos | Κυρ, 11/01/2009 - 21:58 | 2' | 7

Προσφατα εγκατεστησα στο asus 1101 HA το ubuntu 9.10....Ολα πηγαν καλα εκτος απο την καρτα γραφικων,,,,,συχνα κρασσαρισματα με κοκκινα κιτρινα μπλε φωτακια,κολλημα του υπολογιστη κ.λ.π........Ο λογος η καρτα γραφικων GMA 500 της intel που ΔΕΝ δουλευει με τον κλασσικο xserver-xorg-video-intel.....Μια ματια στο dislay του gnome μας δειχνει αναλυση 1024-768 εναντι της αναμενομενης 1366-768  refresh rate 0-μηδεν  και ενοειται  no 3D effects......προσπαθησα να βαλω drivers συμφωνα με τις οδηγιες εδω launchpad.net/~ubuntu-mobile/+archive/ppa ΠΛΗΝ ομως δεν τα καταφερα γιατι η οθονη κρασσαριζε συνεχως....Η επομενη λυση FEDORA 11 leonidas....


Η εγκατασταση εγινε χωρις προβληματα....ΠΡΩΤΟΝ .εγκαθιστουμε τα αποθετηρια free και non-free του rpmfusion απο εδω rpmfusion.org/Configuration  ΔΕΥΤΕΡΟΝ..σε κονσολα σαν υπερχρηστες εκτελουμε yum install yumex....ΤΡΙΤΟΝ.ανοιγουμε τον yumex και με τη χρηση της αναζητησης βρισκουμε το πακετο akmod-psb ,το τσεκαρουμε για εγκατασταση,ο yumex συμπληρωνει τις απαιτουμενες εξαρτησεις και ολα εγκαθιστανται ομαλα....ΤΕΤΑΡΤΟΝ..επανεκινηση και ναμαστε σε αναλυση 1366-768  refreshe rate 60Hz και με το enable effects σε compiz εν λειτουργια και περιστρεφομενα παραθυρα...


Υ.Γ. Οποιος εχει εγκαταστησει drivers για gma 500 σε ubuntu,debian,mint η αλλο os ας το γραψει...Υ.Γ.2 για ubuntu 9.10 εδω launchpad.net/~lucazade/+archive/gma500

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έχω καταφέρει σε ubuntu ενός φίλου μου πριν κανα μήνα. Χωρίς να ξέρω τι είχε κάνει απο repositories (αν και μάλλον είχε βάλει το repo που λες) ακολούθησα τα παρακάτω. Αφού κατάφερα μετά απο κάνα δίωρο να κάνω login με τον vesa ως driver γιατί το ubuntu δεν ένιωθε, πράγμα το οποίο με δυσκόλεψε αφάνταστα (μεγάλη ιστορία) έκανα στον synaptic ένα search για "poulsbo" και πέρασα τα πακέτα που έπρεπε. Αφού σιγουρεύτηκα οτι δούλευε, έκανα και skip στους ελέγχους του compiz και όλα ήταν κομπλέ, με 3D εφέ και τα λοιπά.

Σωστο αυτο που λες δεν το ειχα σκεφτει.Στο ubuntu επρεπε να μπω με vesa απο ασφαλη λειτουργια για να μπορεσω να κανω δουλεια σε γραφικο περιβαλλον.

Παιδιά μπορεί κάποιος να κάνει ένα σύντομο οδήγό. Έχω το ίδιο μηχάνημα και έχω κάποιες απορίες. Πως προσθέτεις επιλόγή στο BIOS  για  boot usb;

Πως διαμορφώνεις τον  grub  αφού το σύστημα είναι ίδη doual boot win & xandros;

xanangr]

Παιδιά μπορεί κάποιος να κάνει ένα σύντομο οδήγό. Έχω το ίδιο μηχάνημα και έχω κάποιες απορίες. Πως προσθέτεις επιλόγή στο BIOS  για  boot usb;

Για να μπουτάρεις μέσω μιας usb συσκευής πρέπει να το υποστηρίζει η μητρική πλακέτα, δεν προσθέτεις τίποτα στο BIOS. Αυτό που πρέπει να ρυθμίσεις στο BIOS είναι να ορίσεις ως πρώτη συσκευή μπουταρίσματος (πολύ επιστημονική λέξη...) το usb stick ή δίσκο ή ό,τι άλλο. Κάπου θα βρεις μια επιλογή boot order device ή κάτι τέτοιο, δε θυμάμαι ακριβώς τώρα. Επίσης η ακριβής επιλογή στο BIOS διαφέρει από μητρική σε μητρική.

xanangr]

Πως διαμορφώνεις τον  grub  αφού το σύστημα είναι ίδη doual boot win & xandros;

Τι ακριβώς εννοείς με αυτό? Τι θέλεις να κάνεις?

Επειδή η συζήτηση αυτή έχει ως τίτλο "Κάρτα Γραφικών GMA 500" θα σε παρακαλούσα πολύ να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα σχετικό με το πρόβλημα για το οποίο ζητάς βοήθεια ώστε να είναι περισσότερο τακτοποιημένες οι συζητήσεις και να διευκολύνονται και οι υπόλοιποι χρήστες που έχουν παρόμοιο πρόβλημα μέσω της αναζήτησης.

Πριν από αυτό όμως ρίξε και μια ματιά στη λίστα σύνηθων ερωτήσεων και ειδικότερα στις επόμενες δύο ερωτήσεις, μήπως και απαντηθεί το πρόβλημά σου.

Πως θα τρέξω Windows και Linux μαζί (dual boot); Γίνεται ή θα πρέπει να κάνω format;

Πως αλλάζω τη σειρά εκκίνησης στο GRUB;

Ευχαριστώ.

************************

www.postokano.gr

Το bios του συγκεκριμενου netbook εχει δυο επιλογες στον τομεα boot....Με την μια επιλογη καθοριζουμε την σειρα των αποθηκευτικων μεσων για boot...εδω οριζουμε τον σκληρο δισκο.....Με την δευτερη επιλογη και αφου εχουμε ηδη καρφωσειι το usb  οριζουμε την σειρα των σκληρων δισκων..εδω οριζουμε το usb σαν πρωτο σκληρο δισκο μιας και το συγκεκριμενο bios βλεπει το usb σαν σκληρο.....ακολουθως F10 κανει επανεκινηση...

Στο συγκεκριμενο netbook -asus 1101 HA -τα win ειναι στο hda1-primary...επισης primary ειναι τα hda3 hda4....το hda2 ειναι extented και εκει μεσα υπαρχουν τα logical  hda5-ntfs-αποθηκευτικος χωρος και τρια hda6 ,hda7,hda8  σε ext3 αν θυμαμαι καλα.....εγω διεγραψα τα 3 ext3 με το gparted  και δημιουργησα τρια νεα partition...hda6-200mb για τον /boot ,hda7 σχεδον ολο το υπολοιπο ,hda8-2gb-swap...το εκανα ετσι για να μπορεσω να εγκαταστησω fedora απο live cd οπως ορθα αναφερει ο alfisti εδω www.linuxinsider.gr/   ...Οσον αφορα τον grub τον εγκατεστησα στο mbr και δεν εχω προβλημα στο boot...το συστημα μπουταρει και σε linux-fedora και σε win...Υ.Γ.  τι να κανω ,η συζυγος ηθελε ντε και καλα και winxp..αλλοιως ηξερα εγω τι να κανω-format ολο το σκληρο

sorry jvarkas εχει δικαιο για το τι συζητιεται και που αλλα διαβασα τα λεγομενα σου αφου ειχα ηδη στειλει το τελευταιο μου γραπτο