ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ-ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ catalyst-driver ΣΤΟ OPENSUSE 12.1 KDE (32 bit)

tom1972 | Πέμ, 03/08/2012 - 12:41 | 3' | 13


ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ-ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ catalyst-driver ΣΤΟ OPENSUSE 12.1 KDE (32 bit)

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
Ο ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΔΗΓΟΣ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ, ΣΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ zenwalk05, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ των dsyrmalis, bat12 !!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥΣ (ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ), ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ...

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ catalyst-driver

Όλες οι παρακάτω ενέργειες εκτελούνται, μέσα από το γραφικό περιβάλλον KDE

ΒΗΜΑ 1ο

Πρώτα κάνουμε update της διανομής, με τις εντολές:

# zypper ref
# zypper up

ΒΗΜΑ 2ο

Εγκαθιστούμε τα παρακάτω πακέτα:

# zypper in gcc make
# zypper in kernel-devel kernel-source kernel-syms patch

ΒΗΜΑ 3ο

Για να τρέξουμε την εγκατάσταση του official-original catalyst-driver, κάνουμε
drag & drop τον επίσημο driver directory_όνομα_driver.run, εντός του παραθύρου του konsole, και
πατάμε ENTER.

ΒΗΜΑ 4ο

Κατόπιν μας βγάζει το παράθυρο εγκατάστασης και επιλέγουμε:

      α. Install Driver 8.93 on X.org 6.9 or later 
(δηλαδή , όχι την επιλογή "Generate Distribution Specific Driver Package")

      β. Στο "Please choose the mode of installation" επιλέγουμε "Automatic" (Και όχι "Custom")

ΒΗΜΑ 5ο

Κατόπιν από το konsole τρέχουμε την εντολή, για την ενεργοποίηση του driver:

# aticonfig --initial

ΒΗΜΑ 6ο

Κατόπιν κάνουμε reboot

ΒΗΜΑ 7ο

Κατόπιν ελέγχουμε, με την εντολή από το konsole

fgl_glxgears

Αν εμφανιστεί ένας περιστρεφόμενος κύβος με γρανάζια, τότε η εγκατάσταση θα
είναι επιτυχής, και ο ati-driver θα έχει ενεργοποιηθεί !!

ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ catalyst-driver

Από το konsole τρέχουμε την εντολή:

# sh directory_όνομα_driver.run --uninstall

όπου "directory_όνομα_driver", γράφουμε τη διεύθυνση του driver στο δίσκο μας
(πιο απλά γίνεται και με drag & drop του αρχείου-driver μέσα στο παράθυρο του konsole στη
θέση αυτή)

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

     πολύ  καλός  οδηγός Tomkat.

   Αν  αναβαθμιστεί  ο  πυρήνας  του  openSuse , τότε πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ    να  απεγκαταστήσουμε  τον  driver ,  να  κάνουμε  reboot  &  στη   συνέχεια  να  ξανά-εγκαταστήσουμε  τον  catalyst driver  , μέσα  από το  GUI  &  με  τη  βοήθεια  του  τερματικού. Μην  ξεχάσουμε  να  δώσουμε  # aticonfig --initial    και  μετά  reboot.

   Την  ίδια  διαδικασία  ακολουθούμε ,  όταν  βγαίνει  μιά  καινούρια  έκδοση  του  catalyst driver, Απεγκατάσταση , reboot  και  ξανά-εγκατάσταση  του  νέου driver , όπως  ανωτέρω.

Μπράβο tomkat ωραίος, μετά από τόση προσπάθεια και χωρίς να το βάλεις κάτω ακολουθώντας της συμβουλές τον "δασκάλων" κάθισες και έγραψες και αυτόν τον οδηγό ξανά μπράβο!!!

Ευχαριστώ και το site, για για την προσφορά του στο linux!!!

@ troikas
Δεν τα παρατάω εύκολα !! Αν δεν τα κτάφερνα, θα χρησιμοποιούσα τις fedora-opensuse του laptop, μέχρι να υπάρξει κάποια λύση......

@μπάρμπα zenwalk
Αυτό για την αναβάθμιση του πυρήνα δεν το ήξερα....

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ, ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΗΣ....
ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΟΥΚΛΑ......

     οι  οδηγίες αφορούν  τους  original    AMD  &  NVIDIA  drivers  από  τα  site  των  εταιρειών  &  μόνο  για  32-bit    LINUX.  Για  τα  64μπιτα  LINUX  ΔΕΝ  πρόκειται να  δουλέψουν καθόλου.

   Για  άλλες κάρτες  γραφικών , ΔΕΝ  μπορώ  να  γνωρίζω  καθότι έχω  στη  διάθεσή  μου  μόνο  AMD Radeon HD 4350 512 MB  &   NVIDIA  8400  GS 256 MB  ( PCI-Express ).

    Γενικά , σε όλες τις διανομές , να υαρχουν ΠΑΝΤΑ   τα πακέτα  gcc  &  make   &  η  παράμετρος  nomodeset  στο  grub  menu  στη  γραμμή  για  τον  linux kernel.

    Μόλις  κυκλοφόρησε  ο νέος  AMD Catalyst 12.2 ( 8.950 )   driver.

    Αδελφέ  μου , Τομκάτ ,  νά  η  ευκαιρία  να   πειραματιστείς ακόμα  περισσότερο ! ! !

vriareos]καμμια καλη οδηγια για gma500??????? τωρα που γυριζει...

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την κάρτα ανοιξε ένα καινούργιο θέμα για να μην το σκίσουμε το παρόνLaughing αναφέροντας μερικές πληροφορίες παραπάνω όπως διανομή, σύστημα, εγκατεστημένους οδηγούς κλπ. 

@ zenwalk05

Παιχταρά και αδελφέ μου, προς το παρόν θέλω να χαλαρώσω λίγο από ati drivers, γιατί τράβηξα ένα θρίλερ από εχθές και θα πειραματιστώ άλλη στιγμή......
Τώρα παραμετροποιώ τα υπόλοιπα....
Ότι απορίες έχω θα σε ρωτάω πρώτε !!!

Ευχαριστώ πολύ για τα μπράβο, αν και προέκυψε με συνεργασία, με τους zenwalk05, dsyrmalis, bat12 , οι οποίοι έχουν και την "επιστημονική επιμέλεια".
Αν δεν ήταν αυτοί δε θα μπορούσα να το γράψω....
Το έκανα post και στο site του opensuse, όπως μου πρότεινες.....
Φαίνεται κι εδώ.

Καλά έκανες γιατί δεν είχα ξαναμπεί στο site, και δεν είχα ιδέα που έπρεπε να το βάλω....