αποθετηρια του mandriva 2008

lynx | Κυρ, 01/13/2008 - 23:27 | 1' | 5

Καλο, χρυσο και αγιο το mandriva 2008. Μολις το εγκατεστησα σε κανονικο partition. Προηγουμενως το δοκιμαζα μεσω virtual machine απο το pclinuxos και με εκνευριζε η ταχυτητα των αποθετηριων του.
Πιστεψα οτι για το προβλημα ευθυνεται η εικονικη μηχανη.
Αμ δε ! Το ιδιο συμβαινει και στην κανονικη εγκατασταση.

Ξερει κανεις ποια media sources να χρησιμοποιησω για να εχω αξιοπρεπη ταχυτητα ;

Το ntua.ftp ειναι απελπιστικα αργο, το ιδιο και ενα αυστριακο που δοκιμασα. Δυστυχως δεν εχω το χρονο να τα δοκιμασω ολα.

lynx2007-11-21 19:9:25

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγώ έχω βάλει μερικά από Τσεχία και Ρουμανία και για 768kbs γραμμή που έχω μου δίνουν σε αρκετά καλή ταχύτητά πάντως δοκίμασε μια γερμανικά mirros ή γαλλικά αυτά πιστεύω πως θα σου δώσουν καλό bandwith.

Υ.Γ: Ένα site που θα σε βοηθήσει στην επιλογή και εγκατάσταση mandriva repos είναι το easy uprmi το οποίο έχει και τα plf για επιλογή
Υ.Γ2:Απέφυγε γενικά τα ελληνικά repos αργούν πάρα πολύ στο syncing και γενικά δεν σου δίνουν γραμμή

Καλή τύχη 

ευχαριστω smokematic

τελικα επελεξα το πρωτο απο τα αμερικανικα αποθετηρια σαν distribution sources, το οποιο μου δινει πληρη ταχυτητα κατεβασματος και το τσεχικο αποθετηριο του plf

Εντυπωσιαστηκα απο την ταχυτητα με την οποια γινεται η εγκατασταση νεων επιλεγμενων πακετων (προφανως κατι καλο προσθεσαν οι ανθρωποι του mandriva)

σαν διανομη φαινεται αρκετα καλη και γρηγορη σε σχεση με το παρελθον, αλλα κουβαλαει  καποια κουσουρια και μερικα νεα προβληματα που μαλλον θα με κρατησουν στο pclinuxos σαν κυριο λειτουργικο συστημα

Ειναι πολυ πιο γρηγορη η εγκατασταση οταν προστιθεται ενα συνολο εξαρτησεων. Για μεμονωμενα πακετα δεν μπορω να συγκρινω γιατι το pclinuxos το εχω εγκατεστημενο σε pata δισκο με διαφορετικα partitions για root, usr, home, ενω το mandriva σε sata και ενα μονο partition

εχω και τα δυο στο ιδιο pc.
dimitri εχεις δικιο. η mandriva ειναι απο αρκετα εως πολυ πιο γρηγορη

Για εμένα από όταν ήτανε ακόμη Mandrake ήτανε ταχύτατη γενικότερα ως διανομή. Αλλά η Mandriva έχει πράγματι εξελιχθεί πάρα πολύ! Σαν να αρχίζει να επανέρχεται με αργά και σταθερά βήματα!