HP Officejet J5780 υλικό που δουλεύει άψογα!

yiannis | Παρ, 03/14/2008 - 09:10 | 3' | 6

Kαλημέρα σε όλους τους φίλους!

Μόλις χτες αγόρασα τον HP Officejet J5780 all-in-one. Γυρίζοντας σπίτι λέω να κάνω πρώτα εγκατάσταση

στα windows που ήμουν σίγουρος ότι θα δουλέψει (φυσικά πριν την αγορά είχα ψάξει λίγο και είχα βρει ότι

το εκτυπωτικό κομμάτι δουλεύει και σε Linux). Μετά από κάνενα μισάωρο (πολύ χρονοβάρα η εγκατάσταση του

cd της HP) είχα τελειώσει. Οπότε λέω πάμε στο Linux (σ. έχω OpenSuSE 10.3 με KDE 4.0.2) που από παλιά δεν

είχα καλές εμπειρίες με εκτυπωτές. Με το που πατάω το on του εκτυπωτή αμέσως το Linux τον αναγνωρίζει και κάνει

εγκατάσταση του driver για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή (όχι κάποιου generic αλλά του J5780). Σε ένα λεπτό

ήταν έτοιμος. Δούλεψε αμέσως!!!! και όχι μόνο δούλεψε αλλά μέσα στο HP-toolbox υπήρχε ο εκτυπωτής , υπήρχε

το status για τα μελάνια!!! δούλευε μέχρι και το scanner με το xsane (το ΦΑΞ δεν το έψαξα μιας και δεν με ενδιαφέρει).

Πραγματικά μία συσκευή που δουλεύει άψογα (ή τελος πάντων σχεδόν άψογα) με το linux και η εγκατάσταση

έγινε σε χρόνο dt.

Κλείνοντας, για όποιον δαβάσει μέχρι εδώ :) έχω μία ερώτηση. Κάθε φορά που επανεκινώ το linux ο εκτυπωτής

είναι ανενεργός στο CUPS Server και πρέπει να τον ενεργοποιήσω (θέλει άδειες root). Πώς μπορώ να βάλω

τον χρήστη να έχει πλήρεις άδειες στον εκτυπωτή για να παρακάμτω την ενεργοποίση (την ενεργοποίση την κάνω

από το web interface του CUPS Server με start printer).

Ευχαριστώ όλους για την ώρα σας και καλή συνέχεια!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

exei  kaneis  na  mou  dosei  to  cd  eggatastaseis  gia  to  HP  OFFICEJET  J5780 ALL-IN-ONE?PARAKALW  KANENAS?    tinizera[papaki]gmail[teleia]com

tinizera]

exei  kaneis  na  mou  dosei  to  cd  eggatastaseis  gia  to  HP  OFFICEJET  J5780 ALL-IN-ONE?PARAKALW  KANENAS?    tinizera[papaki]gmail[teleia]com

Στο Linux δεν χρειάζεσαι το CD εγκατάστασης των driver, αφου αυτά είναι ήδη ενσωματωμένα στον πυρήνα του λειτουργικού. :)

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

yiannis]

...Μετά από κάνενα μισάωρο (πολύ χρονοβάρα η εγκατάσταση του

cd της HP) είχα τελειώσει. Οπότε λέω πάμε στο Linux (σ. έχω OpenSuSE 10.3 με KDE 4.0.2) που από παλιά δεν

είχα καλές εμπειρίες με εκτυπωτές. Με το που πατάω το on του εκτυπωτή αμέσως το Linux τον αναγνωρίζει και κάνει

εγκατάσταση του driver για τον συγκεκριμένο εκτυπωτή (όχι κάποιου generic αλλά του J5780). Σε ένα λεπτό

ήταν έτοιμος. Δούλεψε αμέσως!!!! και όχι μόνο δούλεψε αλλά μέσα στο HP-toolbox υπήρχε ο εκτυπωτής , υπήρχε

το status για τα μελάνια!!! δούλευε μέχρι και το scanner με το xsane (το ΦΑΞ δεν το έψαξα μιας και δεν με ενδιαφέρει).

Πραγματικά μία συσκευή που δουλεύει άψογα (ή τελος πάντων σχεδόν άψογα) με το linux και η εγκατάσταση

έγινε σε χρόνο dt.

Είσαι και πολύ τυχερός που δούλεψε με τόσο παλιά έκδοση διανομής!!!  Θα σε συμβούλευα για να είναι καλύτερη εμπειρία χρήσης του Linux αλλά και να υποστηρίζει καλύτερά και περισσότερες συσκευές να παρακολουθείς τις εξελίξεις της διανομής σου γιατί έχεις πολύ παλιά έκδοση OpenSuse... Αυτή τη στιγμή το OpenSuse έχει φτάσει απο την 10.3 που έχεις στην έκδοση 11.1 ! Στον κόσμο του Linux, ακόμα και μια διαφορά μιας μονάδας φέρει συνήθως μεγάλες αλλαγές στο εσωτερικό του λειτουργικού ! :)

Για δες : http://software.opensuse.org/

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Όντως το post είναι πολύ παλιό! παρόλα αυτά αυτή τι στιγμή έχω το OpenSuse 11.0 (δεν έχω κάνει αναβάθμισει στο 11.1) και ο εκτυπωτής παίζει αψογα :)

και εγω εχω το j5780 και δεν εχω βρει πως να στελνω φαξ απο το pc

αν το εχει κανει καποιος ας μας δωσει τα φωτα του