Codecs, Drivers, 3D εφέ στο openSUSE 10.3

dimitris | Κυρ, 01/13/2008 - 23:26 | 8' | 19

ATi/nVidia drivers

Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη. Απλώς κάντε κλικ σε ένα από τα παρακάτω κουμπιά.
Στο νέο διάλογο πατήστε ΟΚ και μετά, όταν σας ζητηθεί δώστε τον κωδικό του root και απαντήστε Yes σε όλες τις ερωτήσεις. Θα κατεβούν τα αντίστοιχα πακέτα από το openSUSE.org  και θα εγκατασταθούν αυτόματα...

Για νέες κάρτες nVidia (δείτε πιο κάτω για παλιότερες):

Για παλιότερες κάρτες nVidia:

 

Μετά δίνετε sax2 -r

Για κάρτες ATi της σειράς HD2xxx (διαβάστε παρακάτω!):

Μετά δίνετε: sudo aticonfig --initial sudo sax2 -r -m 0=fglrx και κάνετε restart. Προσοχή:
To παραπάνω εικονίδιο για τους ATi drivers εγκαθιστά (αυτή τη στιγμή) τον 8.41 ή τον 8.42.3, που δεν υποστηρίζει παρά μόνο τη σειρά HD 2xxx. Αν έχετε παλιότερη κάρτα ATi (π.χ. X300, X1400 κλπ)  M H N  εγκαταστήσετε τον driver αυτόν.

Για παλιότερες κάρτες ATi με κλικ στο λινκ (προσοχή, διαβάστε παρακάτω!):

 http://opensuse-community.org/ati-legacy.ymp

Προσοχή:
Στις δοκιμές μας με το παραπάνω εικονίδιο (αφού πρώτα είχαμε κάνει κλικ στο πρώτο εικονίδιο, και δεν έγινε τίποτε) εγκατάσταθηκε η έκδοση 8.40, με αποτέλεσμα να είναι όλα ΟΚ σε μια ATi Χ300.

Ωστόσο, για κάρτες X300 και πιο πριν Δ Ε Ν χρειάζεται καν να εγκαταστήσετε drivers για να δείτε τα 3D εφέ του openSUSE 10.3.

Εναλλακτικά, για χειροκίνητη εγκατάσταση drivers ΑΤi, δείτε το δεύτερο post αυτού παρακάτω.

 

Αν έχετε προβλήματα, δείτε εδώ: http://en.opensuse.org/NVIDIA και εδώ: http://en.opensuse.org/ATI

3D επιτάχυνση 

Για να δείτε τα τρισδιάστατα εφέ, θα πρέπει πρώτα να ενεργοποιήσετε την 3D επιτάχυνση της κάρτας γραφικών. Από το YaST, κάντε κλικ στο “Κάρτα γραφικών και οθόνη”. Στο νέο παράθυρο ενεργοποιήστε το checkbox που γράφει “Ενεργοποίηση 3Δ επιτάχυνσης” Αν έχετε ATI R300 (Χ300) και παλιότερη, αυτό γίνεται με απλό κλικ. Διαφορετικά πρέπει πρώτα να έχετε εγκαταστήσει drivers (δείτε παραπάνω).

 

 

 

Εφέ 3D (με Compiz)

Το dvd του openSUSE περιλαμβάνει το Compiz με το Xgl (για ATi) και AIGLX (για nVidia), όχι το Compiz Fusion. Για την ενεργοποίηση των εφέ του Compiz, κάντε κλικ στο Desktop Effects στο κέντρο Ελέγχου.

 

Στο νέο διάλογο κάντε κλικ στο “Enable Desktop Effects”

 

Μετά κάντε επανεκκίνηση του περιβάλλοντος. Αν όλα πάνε καλά θα μπορείτε να δείτε εφέ σαν κι αυτό. Πατώντας Ctrl+ALT+και σέρνοντας το δείκτη του mouse στην επιφάνεια εργασίας.

 

Compiz Fusion 0.6

Όπως είπαμε, τo Compiz-Fusion περιλαμβάνεται μόνο στο OSS αποθετήριο του openSUSE, όχι στο DVD. Αν όμως θέλετε να εγκαταστήσετε τη νεότερη έκδοση, 0.6, του Compiz Fusion, μπορείτε απλώς να κάνετε κλικ σε ένα από αυτά τα δύο κουμπιά:

Για KDE:

fusion-kde-1click.png

Για Gnome

fusion-gnome-1click.png

Θα εγκατασταθεί και o Emarald decorator.

Κατόπιν, τρέξτε το Compiz Fusion, από το αρχικό μενού > Περισσότερες Εφαρμογές > Compiz Fusion Icon.

Τρέχετε το πρόγραμμα ρύθμισης των εφέ με την εντολή:

compizconfig-settings-manager

Δείτε κόλπα:

Burn Animation

 Explode Animation

 Airplane Animation

 

Δείτε περισσότερα εδώ:

http://news.opensuse.org/?p=458

 

Πολυμέσα

Για πολυμέσα, η διαδικασία είναι απλή χάρη στο 1-click install. Την πρωτη φορά που θα παίξετε MP3 θα σας ζητήσει να εγκατάστήσετε codecs. Πατήστε ΟΚ.

 

Θα ανοίξει ο Firefox και σας πάει σε ένα website. Εκεί κάντε κλικ στο Community
information.

 

 

Στη νέα σελίδα, κάντε κλικ στο codecs-kde ή codecs-gnome ανάλογα με το γραφικό περιβάλλον σας. Στο νέο διάλογο πατήστε το ΟΚ.

 

Θα εμφανιστεί ένα νέο παράθυρο εγκατάστασης λογισμικού. Απλά ακολουθήστε τις οδηγίες και σε λιγότερο από 20 λεπτά θα έχετε εγκατεστημένα Java, Flash plugin, W32codecs, libdvdcss2 για εμπορικές ταινίες DVDs και πολλά ακόμα...

 

Αυτό είναι όλο. Τώρα μπορείτε να δείτε την ταινία σας και να ακούσετε τα MP3 σας!

 

Αυτόματη αναπαραγωγή DVD

Για να παίζουν αυτόματα τα DVDs όταν τα εισάγετε, η ρύθμιση βρίσκεται στο Computer > Κέντρο Ελέγχου (όχι YaST!) > Αφαιρούμενοι Δίσκοι και μέσα:

 

Εγκατάσταση VirtualBox - Windows μέσα στο Linux

Για να βάλετε το VirtualBox (και να τρέχετε Windows μέσα στο Linux), μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το 1-click πακέτο που θα βρείτε στο http://software.opensuse.org/search?baseproject=openSUSE:10. 3

 

Εμείς όμως είχαμε προβλήματα, οπότε κάναμε κάτι χειροκίνητο. Πρώτα εγκαταστήσαμε το πακέτο kernel-source από το Computer >Εγκατάσταση Λογισμικού.

 

Και μετά κατεβάσαμε και εγκαταστήσαμε το πακέτο RPM για openSUSE 10.3 i386 (υπάρχει και για AMD64).

Μετά, προσθέσαμε το χρήστη μας στην ομάδα vboxusers (Από το YaST/Διαχείριση Χρηστών) και μετά την αποσύνδεση/επανασυνδεση τρέξαμε το VirtualBox και είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε τέτοια πράγματα:


 

αλλά και τέτοια....

 

Wireless  κάρτες

Όλες οι ασύρματες κάρτες στο Linux βρίσκονται εδώ:

http://linux-wless.passys.nl/

Οποιαδήποτε κάρτα συμβατή με Linux είναι με πράσινο χρώμα.

Στην τελευταία στήλη του πίνακα, θα δείτε οδηγίες για το που υπάρχουν drivers - αν υπάρχουν. Αν το χρώμα είναι πράσινο, τότε ψάξτε στο αποθετήριο non-OSS του SUSE για πακέτα RPM με drivers της κάρτας σας.

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εαν με τους drivers ATi από τα αποθετήρια και τα κουμπιά δεν βγάλετε άκρη, κάντε τα εξής:

1. Κατεβάστε τους drivers από εδώ:

http://ati.amd.com/support/drivers/linux/linux-radeon.html

2.  Αφαιρέστε τους παλιούς δίνοντας:

rpm -e $(rpm -qa | grep fglrx)

3. Έστω ότι κατεβάσατε το ati-driver-installer-8.42.3 στην επιφάνεια εργασίας. Από το τερματικό δώστε:

cd ~/Desktop
sh ./ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.run --buildpkg SuSE/SUSE103-IA32

4. Θα φτιαχτεί ένα RPM στον ίδιο κατάλογο, το οποίο εγκαθιστάτε με την εντολή:

sudo rpm -ivh fglrx_7_1_0_SUSE103-8.42.3-1.i386.rpm

5. Έπειτα δώστε:

sudo /sbin/ldconfig

6. Αντικαταστήστε το xorg.conf με τις εντολές:

sudo aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf

sudo sax2 -r -m 0=fglrx

Στο Χ περιβάλλον που θα εμφανιστεί, βεβαιωθείτε ότι όλα είναι ΟΚ.

7. Κάντε reboot
shutdown -h now

Λογικά, έχετε
glxinfo | grep rendering

Yes

και 3D επιτάχυνση.

Troubleshooting

Βεβαιωθείτε ότι στο xorg.conf υπάρχει στο τέλος αυτό:

Section “Extensions"
Option “DAMAGE” “true”
EndSection

Αν όλα πάνε στραβά με το Compiz Fusion, δώστε ως root
su
sax2 -r

και ενεργοποιήστε το 3Δ Επιτάχυνση

Μετά δώστε:

rcxdm restart
gnome-xgl-switch --enable-xgl
rcxdm restart
compiz --replace ccp &
emerald --replace &

Δείτε:
http://en.opensuse.org/Compiz_fusion#Plugins_and_Decorator_C onfiguration
dimitris2007-11-1 1:50:2

Γειά σου φίλε, λοιπόν έχω την ίδια καρτα ακριβώς.Χρησιμοποιω και εγώ τα Suse, ομοίως με σένα την κάρτα την είχε αναγνωρίσει από την αρχή χωρίς να έχω περάσει τους drivers της nvidia.Δυστυχώς όμως δεν είχα ουτε εγώ 3D acceleration . Διαβάζοντας οδηγιες από το περιοδικό και απο την ίδια την nvidia για την διανομή Suse κατάφερα να εγκαταστήσω τους drivers απροβλημάτιστα. Πλέον έχω 3Δ επιτάχυνση στα γραφικά μου και έχει βελτιωθεί αισθητα η ποιοτητα των γραφικών και η απόκριση στο γραφικό περιβάλλον. 
 
Tip: η 440 mx περιλάμβανεται στην σειρά driver "legacy"
Καλή επιτυχία
indefix2007-11-15 23:57:16

πόπο τι μου θύμισες με την εικόνα με τον tom hanks ladykillers!!!!

είχα λιώσει στα γέλια!

μια ερώτηση:

αξίζει να κατευάσω suse 10.3 ή να βάλω pclinuxos?

εγω λεω οτι αξιζει να αγορασεις το περιοδικο που εχει suse 10.3

(το κανεις εγκατασταση και μεχρι να βγει το νεο pclos, εχεις λιγο καιρο για να σκεφτεις πιο θελεις)

ναι θα πάω να ρίξω μια ματιά στα περίπτερα(αλλά σπάνια το φέρνουν το linux format :()

Καλησπέρα έχω την Nvidia 7600gt οταν πάω να ενεργοποιήσω 3Δ επιτάχυνση μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται από την κάρτα μου. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση για να έχουμε 3Δ εφέ ;

drivers για την κάρτα σου εγκατέστησες? Click στο εικονιδιο στο πρωτο post?

Μια ερωτηση...Η εντολη glxinfo οταν εχεις εγκαταστησει ati drivers και
ενεργοποιημενο το compiz και τα 3δ γραφικα τι πρεπει να δινει???

H

glxinfo | grep rendering

συνήθως yes πρέπει να δίνει. Αλλά με τους ATi drivers ποτέ δεν ξέρεις!

Το θέμα είναι βλέπεις εφέ; Παίζεις 3D παιχνίδια; Αν ναι, άσε τι "πρέπει" να λέει η εντολή αυτή! :)

Ναι βρε Δημητρη δεν λεω το αντιθετο...Ολα δουλευουν κανονικα....
Απλα οταν δεν εχω 3δ εφε η ενολη μοθ βγαζει οτι εχω ατι drivers ενω αν τα εχω ενεργοποιημενα μου βγαζει mesa...
Απλα απο περιεργια ηθελα να ρωτησω....

Τι να σου πω; Σωστή η απορία σου βέβαια, αλλά "Άγνωσται αι βουλαί της ATi"...

Μιας και δεν μπορω να βρω καμια λυση και επειδη ολα δειχνουν οτι δουλευουν κανονικα...το αφηνουμε οπως ειναι
και δεν το πολυσκαλιζουμε.....
Thanx Δημητρη...

Έχω το εξής περίεργο πρόβλημα.
Έκανα install τους drivers με τον χειροκίνητο τρόπο γιατί το αυτόματο δεν μου δούλευε.
Στις Εντολές η εγκατάσταση φαίνεται οκ. στο fglrxinfo μου λέει ΑΤΙ Radeon HD2600 Pro AGP, στην εντολή fgl_glxgears βλέπω κανονικά τα γρανάζια και στο glxinfo | grep rendering μου δίνει Yes.
Όμως, στο Control Panel του Yast στο μενού Κάρτα Γραφικών, μου λέει ότι η κάρτα μου δεν υποστιρίζει 3D και δεν μπορεί να τα ενεργοποιήσει! Ακόμα, στο μενού αυτό δεν γράφει ώς κάρτα γραφικών την ΑΤΙ Radeon, αλλά γράφει VESA Framebuffer Graphics...
Τέλος, το Catalyst με αφήνει να κάνω ρυθμίσεις στην κάρτα (που την βλέπει κανονικά ως ΑΤΙ Radeon).
Έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση? Γιατί αφού βλέπω τα γρανάζια δεν με αφήνει να βάλω 3D acceleration?

Γιατί το openSUSE δουλεύει με ένα πράγμα που λέγεται sax2 το οποίο για κάποιο λόγο, αρνείται να δεί ότι εσύ εχεις εγκαταστήσει σωστά τους drivers σου. Με αποτέλεσμα να μην σ' αφήνει να ενεργοποιήσες τα 3D εφέ. Φαντάζομαι ότι για αυτά το ψάχνεις. Αν τρέξεις κάποιο 3D παιχνίδι, πρέπει να παίζει κανονικά έτσι δεν είναι;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Geia sas!

Exw opensuse 11.0 (Me KDE 3.5.9) se ena hp pavilion 5210 us, k 8a h8ela na ma8w an exei kataferei kaneis na valei 3d acceleration panw sthn karta grafikwn tou, mia ATI XPRESS 200M, pou exei ayto to driver: radeon .

Exw psaksei sto google, alla dn doulevei tipota...

Dokimasa mexri kai tis lyseis gia to 10.3 pou proteinete, alla to yast dn kanei tipota, apla mou leei epeita apo 1 deyterolepto an 8elw na egkatasthsw alla packages...

Sygnwmh gia ta greeklish, alla den exw ellhnika sta keyboard layouts...

Ta specs mou:

Epeksergasths: AMD Turion 64 Mobile Technology ML-34 sta 1.8 Ghz
Mnhmh: 512 Mb opws elege sto kouti, 375 Mb sto sysinfo/
Graphics Card (:sick:) : Radeon XPRESS 200M 5955 (PCIE)

Srt,
Για την κάρτα σου έχεις δυο λύσεις. Η πρώτη είναι να μείνεις με τον 'radeon' και η δεύτερη να εγκαταστήσεις τον fglrx. Το θέμα είναι κατ'αρχάς να διαλέξεις με ποιόν θα δουλέψεις, καθώς ο καθένας έχει διαφορετικές ρυθμίσεις.

Αν και εφ'όσον μείνεις με τον radeon (προτεινόμενο για την κάρτα που έχεις) οι ρυθμίσεις του xorg.conf αλλάζουν, αν θες κοίτα αυτόν τον μινι-οδηγό. Μην σε προβληματίζει το driver "ati" που λέει, το ίδιο πράγμα είναι. Σημειώνω οτι επεξεργάζεσαι το xorg.conf σαν su μέσω ενός writer πχ του kwrite, και βρίσκεται στο /etc/X11/xorg.conf

Ελπίζω να σου τα λέω καλά, γιατί να σου πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα το πρόβλημά σου, με την έννοια οτι εφ'όσον φορτώνεται ο radeon χωρίς πρόβλημα είσαι οκ, το SaX δεν έχει σημασία τί σου λέει, το θέμα είναι αν έχεις 3D. Με αυτή τη λογική σου γράφω, δηλ να τρέξει σίγουρα το compiz και τα λοιπά 3d

Επίσης συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, δεν είχα δει το post


Teddy,

Eyxaristw poly gia thn voh8eia sou!

Dokimasa na meinw me ton radeon, alla allazontas to xorg.conf, to mono pou katafera htan na kanw to KDE na mhn fortwnei...

Afou apo to grub eipa na fortwsei mexri to runlevel 3, katafera na diagrapsw tis extra grammes sta sections kai doulepse opws prin...

Epeita phga sto site ths ati, kai katevasa to fglrx gia thn karta mou...

To katevasa, to egkatesthsa, eipa sto sax2 na fortwnei san default driver to fglrx (an dn katalaves, apo konsole san superuser eipa: "sax2 -r -m 0=fglrx")

Kai twra pia to My Computer leei gia display driver: fglrx (3d support), anti gia: radeon (no 3d support)

Twra pia paizei kanonika to torcs (3d game me agwnistika aytokinhta) ,to compiz ,kai diafora alla 3d programmata...

Epishs to glxgears mou leei pia pws ta fps apo 490-500 phgan sta 900-930, kai ola phgainoun kanonika...

Poso mou aresoun ta desktop effects tou compiz-fusion...

Eyxaristw poly, sou xrwstaw...

Greetingz, SRT...