Εγκατάσταση linux iso distro από σκληρό δίσκο

nikolakisss | Τρί, 04/25/2017 - 17:38 | 3' | 1

Γεια χαρά !

Η ερώτηση μου έχει να κάνει όπως γράφω στον τίτλο με linux iso install hard drive

Γνωρίζω πως να κάνω την εγκατάσταση μιας linux έκδοσης με cd dvd και usb και θέλω να μάθω πως γίνεται από σκληρό δίσκο κατευθείαν

Κατέβασα διάφορες εκδόσεις σε iso images όπως kali debian knoppix και προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα

Για την ακρίβεια χρησιμοποίησα προγράμματα όπως Easybcd unetbootin για να δημιουργήσω entry για boot χωρίς να καταφέρω το τελικό επιθυμητό αποτέλεσμα

Δημιουργήθηκε η εγγραφή για μπουτάρισμα ξεκίνησα την εγκατάσταση με αρχικές ρυθμίσεις για γλώσσα πληκτρολόγιο και λοιπά αλλά κολάει στο ότι δεν βρίσκει όπως αναφέρει τη συσκευή cd drive να φορτώσει ότι του χρειάζεται για την εγκατάσταση

Στην περίπτωση του kali linux ο grub2 εμφανίζει κανόνικα όλες τις επιλογές μπουτάρει κανονικά και την live επιλογή και έχω live έκδοση αλλά για install το γνωστό πρόβλημα δεν βρίσκει το cd για να συνεχίσει

Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να γίνει μια επεξεργασία του iso file που να λέει ότι τα αρχεία εγκατάστασης πρέπει να αναζητηθούν σε συγκεκριμένο σημείο μέσα στο iso που μπουτάρει απο σκληρό.......χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος

Θα ήθελα μια όσο πιο αναλύτικη απάντηση για να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει ? Ισως να χρειαζόταν και ένας αναλυτικός οδηγός για iso install edit bootloader κλπ.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια