Μη αναγνωριση Ελληνικων σε αρχεια κειμενου

Kwnstantinos | Δευ, 10/17/2016 - 22:27 | 1' | 9

Μπορει να μου πει καποιος μολις παω να ανοιξω καποιο αρχειο κειμενου στο antergos linux δεν μου αναγνωριζει τα Ελληνικα, πως μπορω να το διορθωσω

Μου βγαζει το mousepad

H κωδικοποιουμενη τιμη δεν ειναι εγκυρο UTF-8

Πως μπορω να το κανω να αναγνωριζει κατευθειαν τα Ελληνικα;

Ευχαριστω.

https://postimg.org/image/iozmwihd7/

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Άλλον text editor έχεις στο σύστημά σου, για να δοκιμάσεις να ανοίξεις το ίδιο αρχείο?

Αν στην οθόνη που δείχνεις στο screenshot επιλέξεις την 3η επιλογή, στα δείχνει κανονικά?
 

Ναι, μου το δειχνει κανονικα εαν επιλεξω windows 1253, αλλα πρεπει να κανω συνεχεια αυτη την διαδικασια.

Οσο για αλλον text editor οχι δεν εχω αλλον, αλλα σε περιβαλλον (ubuntu) mate με τον pluma που μου παρουσιαζε παλαιοτερα το ιδιο προβλημα, το ελυσα με την προσθηκη καποιου κειμενου στο επεξεργαστη dconf editor.

['UTF-8', 'CURRENT', 'WINDOWS-1253', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']

Eδω δεν βλεπω κατι αναλογο, δηλ. ο dconf , δεν μου δινει την αντιστοιχη διαδρομη,  (σε xfce), να επικολλησω τo ιδιο κειμενο.

Απ' όσο γνωρίζω το mousepad δεν έχει μέσα από το interface του, τρόπο να ρυθμίσεις το default encoding.

Αρα, μου προτεινεις καποιον αλλον; γιατι αυτον εχει για default το xfce.

 

Το kwrite και το kate είναι του kde, μπορείς να εγκαταστήσεις αλλά θα χρειαστούν κάποια dependencies, παρομοίως το gedit που είναι του gnome. Υπάρχει και το leafpad, στο οποίο βασίζεται το mousepad αλλά νομίζω θα έχεις το ίδιο πρόβλημα. Στα 3 πρώτα μπορείς να ορίσεις μια λίστα από encodings και αφήνεις το σύστημα να κάνει autodetect.

Kι ομως το leafpad λειτουργει μια χαρα, αναγνωριζει αμεσως τους Ελληνικους χαρακτηρες, οπου το δοκιμασα.

Ευχαριστω πολυ.