πως θα κανω mount απο γραμμη εντολων οτνα η διαδρομη ειναι μεσα σε αρχειο( λυθηκε)

hellaspc1 | Κυρ, 07/17/2016 - 19:10 | 2' | 6

καλησπερα  παιδια .πως θα κανω  mount  απο γραμμη εντολων  οτνα η διαδρομη ειναι μεσα σε αρχειο ?

τι εννοω?

εχω ενα αρχειο με μια γραμμη μεσα  το αρχειο partition1.txt

μεσα σε αυτο υπαρχει  η διαδρομη   ενος διαμερισματος  πχ

/dev/sda1 

πως θα  διαμορφωθει η εντολη ετσι ωστε να δεχετε σαν ορισμα την γραννη αυτη κια να κανει  μουντ εχει  που θελω?

κανονικα  η εντολη  γραφετε

mount -t ntfs-3g   /dev/sda1 /mnt/windows

αν ομως θελω να την δεχετεαι απο το αρχειο  τι γινεται ?

mount -t ntfs-3g  <' /tmp/diamerisma1.txt'   /mnt/windows1/

και αν υπαρχει και αλλο αρχειο ? με ονομα  diamerisma2  με μοναδικο περιεχομενο το  /dev/sdc3

mount -t ntfs-3g  <' /tmp/diamerisma2.txt'   /mnt/windows2 /

 

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

φιλοι μου εδω ειναι η απαντηση  ευτυχως και η υποστηριξη στο facebook  μαλιστα με παροτρυναν να την βαλω και εδω να την εχουν και αλλοι . θα την εβαζα ετσι και αλλιως,  αλλα αυτο ειναι το  πνευμα του λινουξ συνεργασια

mount -t ntfs-3g `cat /tmp/diamerisma1.txt` /mnt/windows1/
Το /tmp/diamerisma1.txt θα πρέπει να περιέχει μόνο πχ το /dev/sda1, χωρίς αλλαγή γραμμής.

Καλησπέρα.

Ποιά η χρησιμοτητα να έχεις ένα αρχειο που να έχει ενα disk partition, ενω την ίδια δουλεια μπορείς να το κανεις με το fstab?

 

Σκοπός μου εινιαι να  εχω  ενα προγραμματακι για backup . ΠΧ να διαλεγω  να αρχεια εικονας   απο ολους του δισκους  ntfs  ή   linux και να τα μεταφερω ,  πχ  σε εξωτερικο δισκο  . Ή αρχεια κειμενου  κλπ.  Δεν εχω μαθει καλα με το fstab  και το mtab  πως πανε  αυτα. Αν και διαβαζω ανελλειπως.   

Ένα αλλο είναι να θελω πχ στον  υπολογιστη του  αδερφου μου να κανω backup  σε αρχεια του ( εχει windows)  οποτε σκεφτηκα ενα τροπο ετσι ωστε να μαθω και κατι παραπανω για το λινουξ κια ειδικα  με την γραμμη εντολων  να μαθω να παιζω καλυτερα. (να κανω παπαδες) πλεονεξία αραγε?
 

Καλημέρα,

Δεν ειναι κακό να θες να μαρει αλλα δεν υπαρχει λογικη στον τροπο σκέψεις σου.

 

Υπαρχουν απειρα προγραμματα backup τα οποία κανουν παπαδες γιατι να θες να ανακαλυψεις τον τροχο απο την αρχη?

 

Ετσι μονο να πελαγωσεις θα καταφερεις, αν θες την γνωμη μου παρε ενα βιβλιο για αρχαριους διαβασε το, και στην συνεχεια εφαρμοζε αυτα που λεει και κατανοησε τα.

Έτσι είναι, μπορείς βέβαια να πειραματιστείς με ήδη πραγματωμένες υλοποιήσεις απλά για να τεστάρεις τον τρόπο σκέψης σου.
 

παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Γραφω κανα σκριπτακι  γαιτι  εχω διαβασει μερικα βιβλια και θελω να πως εκτελουνται οι εντολες.

δηλαδη, θελω να κάνεις αυτο , κια μετα αυτο κλπ . βιβλία που εχω μερικα ειναι  beginning the linux command line,   toolbox 1000 commands for ubuntu and debian users. k και ενα αλλο καλο ειναι το linux  command line and shell scripting.  ε, με τοσο διβασμα ειπα και γω να δω πως δουλευουν οι εντολες αυτες. 

και μετα ανεβηκα επιπεδο σε ubuntu server.  ε, και μετα λεω για red hat  και certification

και σωστα το καταλαβε ο  ο φιλος maras