[Λύθηκε] Δεν συνδέεται ο firefox ...

tom1972 | Κυρ, 11/22/2015 - 16:54 | 3' | 1

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα !

Πρόβλημα με τον firefox με τον desktop υπολογιστή με ubuntu 15.04  ....

Για κάποιον λόγο ήθελα να ανοίξω τον firefox σε terminal με την εντολή:

sudo firefox

και να κάνω browsing σε κάποια αρχεία php που είχα στο φάκελο:

/var/www/html/

Μετά από αυτό .... (δεν θυμάμαι τι άλλο αξιόποινο έκανα ....) και το πρωί που ξύπνησα συνέβησαν τα εξής:

1. Ο firefox δεν έμπενε σε καμία ιστοσελίδα ...

2. Κοιτώ τη σύνδεση σου ethernet (σύνδεση με καλώδιο εννοώ, όχι wifi) και ήταν όλα οκ !

3. Ο chrome λειτουργούσε στην ΕΝΤΕΛΕΙΑ , το ίδιο και το skype, αλλά και το google-earth.

4. Στο laptop με wifi όλα τέλεια και στον firefox...

5. Φαϊνή ιδέα .... Κάνω απεγκατάσταση του firefox και σβήνω τον φάκελο ".mozila" από τον home ...

6. Προσπαθώ να ξαναεγκατασήσω καθαρά τον firefox και ούτε ο synaptic package manager, αλλά ούτε και το ubuntu software center συνδεόταν για να γίνει η εηκατάσταση αλλά και καμία άλλη εγκατάσταση .... με το τρομερό μήνυμα ....

W: Failed to fetch http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/f/firefox/firefox_39.0.3+bu…  Not Found [IP: 91.189.91.24 80]

7. Τώρα αναγκάζομαι από τον desktop να δουλεύω μόνο με chrome και για εγκατάσταση μάλλον δεν θα την ξαναδώ ....

Πιστεύω ότι ανέφερα όλο το ιστορικό ....

Ευελπιστώ κάποιος να με βοηθήσει γιατί δεν θέλω να κάνω αυτή τη στιγμή format για την νέα έκδοση του ubuntu (θα το κάνω δηλαδή, αλλά όχι τώρα και γι' αυτόν το λόγο ...).

Με εκτίμηση

Θωμάς Μυλωνάς

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το πρόβλημα λύθηκε μετά από συμβουλή φίλου ειδικού στο Ubuntu

Μου είπε να κάνω τα παρακάτω .....

sudo software-properties-gtk

Έπρεπε να αλλάξω τον εξυπηρετητή σε "Κύριο" αντί "για Ελλάδα".

Μετά μου είπε να κάνω τα παρακάτω ... [Τα οποία μου είναι γνωστά ... Το παραπάνω δεν είχα σκεφτεί καθόλου ....]

sudo apt-get update
sudo apt-get remove --purge firefox
sudo rm -R ~/.cache/mozilla
sudo apt-get --purge autoremove
sudo apt-get install -f
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install firefox

Όποιος συμβεί να έχει το ίδιο πρόβλημα, έχει και την λύση ....