Vtiger Epesi Dolibarr Ποιο CRM θα προτιμούσατε και γιατί;

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Σάβ, 05/02/2015 - 00:29 | 8'

Ποιο CRM θα προτιμούσατε για την επιχείρηση σας και γιατί ;

Εργάζομαι σαν IT Manager σε κατασκευαστική εταιρεία κορυφαία του είδους. Θα ήθελα την άποψη σας για όσους ασχολούνται με crm

Θέλω να ζητήσω συγνώμη εξ αρχής για την προχειρότητα του κειμένου έχω επιλέξει για θέμα χρόνου τα πιο σημαντικά σημεία χωρίς να αναφέρω αναλυτικά τις δυνατότητες που έχει το κάθε πρόγραμμα

Πριν σας πω την δική μου γνώμη και το ποιο crm επιλέξαμε εγώ και άλλοι 3 συνάδελφοι αφού δοκιμάσαμε να βάλουμε project και να τα δουλέψουμε για 2 εβδομάδες θα σας πω ότι η κάθε επιχείρηση έχει διαφορετικές ανάγκες και σίγουρα ότι αναφέρω παρακάτω θεωρώ ότι έγινε με βάση τις δικές μας ανάγκες

Στην αρχή καθώς ξεκινήσαμε να δουλεύουμε τα 3 προγράμματα τις εντυπώσεις μας τις κέρδισε το Dolibarr ειδικά με την επιλογή Έργα όπου υπάρχει ενσωματωμένος project manager με Gantt, δυνατότητα εισαγωγής στοιχείων από Excel, πλήθος δυνατοτήτων καταχώρισης στοιχείων προϊόντων πελατών έργων οικονομικών. Στα συν του προγράμματος είναι ο ενσωματωμένος File Manager που δεν υπάρχει στα άλλα προγράμματα της σύγκρισης

Όμως στην πορεία μας προέκυψαν ανάγκες διαφόρων αλλαγών τις οποίες δεν ήμασταν σε θέση να κάνουμε διότι το πρόγραμμα δεν μπορεί να παραμετροποιηθεί από μη προγραμματιστή. Επίσης δεν είδα να διαθέτει δυνατότητα να συνδέετε με τηλεφωνικό κέντρο. Συνεπώς το συγκεκριμένο πρόγραμμα για να το δουλέψει κάποιος θα πρέπει να ταιριάζει απόλυτα στις ανάγκες του πράγμα απίθανο να συμβεί.

Το Vtiger είναι ένα ολοκληρωμένο crm που δεν έχει βέβαια αυτό το περιβάλλον που θα σε κερδίσει όπως το dolibarr όμως σε δυνατότητες υστερεί ελάχιστα σε σχέση με αυτό. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί κάποιος που δεν είναι προγραμματιστής να κάνει αλλαγές σε ήδη υπάρχοντες πίνακες δημιουργώντας νέα πεδία όμως λείπει το ολοκληρωμένο project manager που διαθέτει το dolibarr

To epesi στην αρχή αν και έχει περιορισμένες δυνατότητες σαν πρόγραμμα βάζοντας όλα τα δωρεάν modules δεν υστερεί πολύ σε δυνατότητες σε σχέση με τα άλλα 2 προγράμματα . Αυτό όμως που κάνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα να υπερέχει έναντι των υπολοίπων crm είναι η δυνατότητα παραμετροποίησης από μη προγραμματιστή. Το πρόγραμμα σου δίνει την δυνατότητα να αλλάζεις ή να προσθέτεις πεδία σε ήδη υπάρχοντες πίνακες όπως και το vtiger αλλά με περισσότερες δυνατότητες + επιπλέον μπορείς να φτιάξεις και δικού σου πίνακες και να τους συνδέσεις με τους ήδη υπάρχοντες. Στην ουσία δηλαδή έχουμε ένα πρόγραμμα που είναι μία cloud Access αφού μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε χωρίς προγραμματισμό μέσα από ένα web περιβάλλον και να προσθέσουμε όσες δυνατότητες θέλουμε μόνοι μας Συνδέετε με τηλεφωνικό κέντρο και μπορεί να λειτουργήσει και σαν CRM και σαν ERP όπως το dolibarr Αν και η φιλοσοφία του είναι εντελώς διαφορετική από τα άλλα 2 προγράμματα πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορεί να καλύψει απόλυτα τις ανάγκες πολλών επιχειρήσεων αλλά και ιδιωτών. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα επίσης διαθέτει πολύ μεγάλες δυνατότητες στα αποτελέσματα στατιστικής ανάλυσης με γραφήματα και στοιχεία ενώ μπορεί να παραμετροποιηθούν πολύ εύκολα πολλοί διαφορετική τρόποι αναζήτησης.

Σου δίνει την δυνατότητα το πρόγραμμα να ανεβάσεις αρχεία στα έργα και στις σημειώσεις. Δεν σου δίνει την δυνατότητα το πρόγραμμα σε πίνακες που θα δημιουργήσεις να φτιάξεις πεδίο που να ανεβάζεις αρχεία.

Σαν επίλογο συνοψίζοντας όλα τα παραπάνω από άποψη δυνατοτήτων προγράμματος θα έλεγα ότι το Dolibarr είναι πιο ολοκληρωμένο όμως από την στιγμή που δεν σου δίνει την δυνατότητα παραμετροποίησης δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πουθενά.

Το vtiger όπως και το sugar crm που είναι παρόμοιο πρόγραμμα έχει σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες με το dolibarr και σου δίνει πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης όπως να προσθέσεις και να μετονομάσεις πεδία σε ήδη υπάρχοντες πίνακες

Το epesi crm στην δωρεάν έκδοση με εγκατεστημένα μόνο τα δωρεάν modules υστερεί λίγο σε δυνατότητες από τα άλλα προγράμματα πχ δεν μπορείς να εισάγεις στοιχεία από Εxcel εκτός αν πληρώσεις 17€ αγοράζοντας module εισαγωγής στοιχείων όμως λόγω των απεριόριστων δυνατοτήτων παραμετροποίησης τις δυνατότητες που δεν έχει μπορείς να τις φτιάξεις μόνος σου χωρίς βοήθεια προγραμματιστή

Για τους παραπάνω λόγους επιλέξαμε το epesi

Όσοι θέλετε να χρησιμοποιήσετε ERP ή CRM ανοικτού κώδικα να χρησιμοποιήσετε το Epesi ανεπιφύλακτα αφού είναι το μοναδικό πρόγραμμα που θα χαρακτήριζα ως Cloud Access .

Σαν 2η επιλογή θα έβαζα το vtiger διότι και εδώ υπάρχουν δυνατότητες παραμετροποίησης και τελευταία επιλογή θα είχα το dolibarr. Αν ήμουν προγραμματιστής θα επέλεγα το dolibarr αφού θα μπορούσα να το παραμετροποιήσω σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)