(Solved)Δεν ανοιγει το Ekiga λειπει μια shared library.

nupogodi | Σάβ, 09/27/2014 - 18:59 | 2' | 4

Χαιρετω ολους τους φιλους.Εχω το puppy slacko 5.6 και εγκατεστησα την τελευταια εκδοση του Ekiga.Κατα την διαδικασια της εγκαταστασης οπου ελεγχει για το αν λειπουν shared libraries και dependencies πηρα το μυνημα οτι λειπει h shared library libopal.so.3.10.10 και οντως προσπαθωντας να ανοιξω το ekiga ειδα οτι δεν ανοιγε.

Ανοιγω την κονσολα και τυπωνω ekiga και πηρα το εξης μυνημα:

#ekiga
ekiga: error while loading shared libraries: libopal.so.3.10.10: cannot open shared object file: No such file or directory

Ριχνω μια ματια στο /usr/lib/ και με λυπη μου διαπιστωνω οτι το αρχειο libopal.so ηταν εκει αλλα το εικονιδιο του ηταν ενα κιτρινο τριγωνακι με ενα θαυμαστικο πραγμα που σημαινει οτι κατι εγινε με αυτο το αρχειο η εξαφανιστηκε η καταστραφηκε.Τι μπορω να κανω?

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έκανες επανεγκατάσταση του προγράμματος; Αν μπορείς δώσε ένα output από το script.

Εχω ευχαριστα νεα για το θεμα.Ακολουθησα τη συμβουλη του φιλου JO20 και εκανα επανεγκατασταση η shared library αυτη τη φορα υπηρχε αλλα οπως καποια στιγμη διαπιστωσα ηταν η λαθος εκδοση.Τι εκανα λοιπον?Απευθηνθηκα και στο φορουμ της διανομης μου και ελυσα το θεμα με τη βοηθεια των φιλων του φορουμ.Δειτε πως το ελυσα εδω http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=95868

Ευχαριστω για τη βοηθεια του και τον φιλο JO20

Ρε μεγάλε κάπως off topic τώρα αλλά ...... γιατί να μην έχω Ekiga κι εγώ και κάνα δυο φίλοι μου και να μη μιλάμε με το skype; Τι παραπάνω μπορώ να κάνω πέρα από την επιθυμία; (εντάξει ρητορικά το λέω)