[Λύθηκε] Δεν μπαίνω στο desktop !

tom1972 | Πέμ, 07/03/2014 - 03:23 | 2' | 110

Παιδιά έχω πρόβλημα !

Στο laptop έχω Linux Mint 16 KDE ...

Δεν μπορώ να μπω σε γραφικό περιβάλλον (desktop) ....

Με esc σταματάει στο μήνυμα :

stopping cpu interrupts balancing daemon [ΟΚ]

Όλα τα προηγούμενα μηνύματα που εφανίζει, τα εμφανίζει με [OK], αλλά 2 έχουν fail ...

Starting MDM Display Manager [fail]

Starting load fallback graphics devices [fail]

Από που δημιουργήθηκε το πρόβλημα ... Δεν ξέρω !!

2 υπόνοιες ...

1. Εγκατέστησα λόγω επαγγελματικών αναγκών το smart-notebook (σουίτα για linux).

Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, διότι από terminal (ctl+alt+F1) τα απεγκατέστησα με --purge

2. Πάνω στην κούραση μου αντί να πατήσω "Τερματισμός", πάτησα "sleep" .. με esc το επανέφερα, αλλά μετά από reboot δεν έμπαινε ...

Αυτά είναι τα τελευταία πράγματα που έκανα ....

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ? Ευχαριστώ ...

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υπάρχει τρόπος να ξαναεγκαταστήσω το σύστημα από πάνω χωρίς να κάνω format ?

Να το ρίξω από πάνω ....

αν βαλεις ξανα το mint πανω στο παλιο, θα το σβησει...

για αυτο κανε boot απο ενα live cd και κανε backup τα αρχεια σου

φίλε neos δεν το είδα ..... swap δεν βάζω  ....

Κάτι ακόμη, με pm από το slackware έχω βοήθεια και δεν βλέπω τι γράφετε .....

Δες αυτό, σε παρόμοιο προβλημα, αν καταλαβα καλά, η λύση ήταν να κάνει swap

 

 

http://unix.stackexchange.com/questions/73090/computer-doesnt-wake-from-sleep-mode

σε ρωτησα και πριν.
δοκιμασες το recovery mode.
ekei λογικα πρεπει να δουλεψει.
αν δεν ξερεις πως πας σε reocvery mode, σχολιασε.

σε ρωτησα και πριν.
δοκιμασες το recovery mode.
ekei λογικα πρεπει να δουλεψει.
αν δεν ξερεις πως πας σε reocvery mode, σχολιασε.

Βασικα επικοινωνώ με το φίλο slackware με μήνυμα και δεν μπορώ να απαντώ προς το παρόν σε ερωτήσεις ...

κρατησε πατημενο το shift προτου αρχισει το boot το linuxmint.
θα δεις το menu του grub.
επελεξε advanced options [επιλ0ογες για προχωριμενους] επελεξε το linux mint [κατι] (recovery mode) με εεντερ και εκει επελεξε coninue normal boot [συνεχιση της κανονικης εκκινησης]
ετσι θα μπεις στο γρ. περιβαλλον αλλα σε χαμηλη αναλυση

Ποιος ο λόγος να μπω εκεί; Εγώ θέλω να μπω κανονικά... υπάρχει τρόπος;

@ ΠΡΟΣ ΟΛΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΣ

Πρώτα -πρώτα ευχαριστώ τους ΠΑΝΤΕΣ που συμμέτεχαν στην επίλυση του προβλήματος μου ! Αν και ήμουν πολύ κουρασμένος για να πραγματοποιήσω κάθε πείραμα ......

Ευχαριστώ και πάλι τους πάντες  !

@ neos

Κατά πρώτον είσαι έμπειρος και άλλαξε όνομα !

Κατά 2ον τα 2 αυτά στην οθόνη του laptop βγάζουν μπόλικα εγγλέζικα, για να αντιγραφούν από το laptop στον σταθερό υπολογιστή .... (για να γράψω εδώ τι λένε τα αρχεία ...)

@ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ

Σκέφτηκα να αλλάξω τελείως περιβάλλον κάνοντας εγκατάσταση από κονσόλα τα lxde, gnome-shell, cinnamon .....

Μετά από κάθε εγκατάσταση, στο grub είχε μόνο τα entries του KDE ... όχι από τα αντίστοιχα περιβάλλοντα ....

Κάποια ιδέα για να πετύχει η εγκατάσταση με κάποιο άλλο περιβάλλον ?

 

Και συγνώμη αν ήμουν λίγο απότομος, πιο πριν .....

Με συμβούλευε με ιδιωτικά μηνύματα ο φίλος slackware, ο οποίος ακούραστα και ανιδιοτελώς έδινε συμβουλές !

Φίλε tom1972, γεια σου και πάλι.

Καταλαβαίνω αυτό που λες με το output των εντολών lspci και lsmod, έπρεπε να το είχα σκεφτει προτύτερα ότι δεν είναι εύκολο να πάρει output κανείς από την κονσόλα. Σου παραθέτω ένα κολπάκι πως να το αντιμετωπίσεις:

Αν έχεις ένα στικάκι, κάνεις τα εξής στην κονσόλα που έχεις κάνει login:

0 - Αποσυνδέεις οποιουσδήποτε εξωτερικούς δίσκους (αν έχεις) και δίνεις: ls /dev/sd*

Αυτή η εντολή θα μας ενημερώσει για την ύπαρξη σκληρών δίσκων και τα ονόματα συσκευών τους. Π.χ. Αν έχεις 1 σκληρό δίσκο θα εμφανιστεί η συσκευή /dev/sda και οι τυχόν κατατμήσεις της (/dev/sda1, dev/sda2... κλπ)

1 - Βάζεις το στικάκι στο computer και ξαναδίνεις την εντολή: ls /dev/sd*

Τώρα λογικά, θα έχει εμφανιστεί 1 επιπλέον συσκευή με 1 κατάτμηση, δηλαδή είτε /dev/sdb, /dev/sdb1 είτε /dev/sdc, /dev/sdc1 ή τέλος πάντων η επόμενη διαθέσιμη (αλφαβητικά) συσκευή η οποία αντιπροσωπεύει το στικάκι σου. Για το παράδειγμα εδώ, θα υποθέσουμε ότι το στικάκι σου αντιπροσωπεύεται από τη συσκευή /dev/sdb και περιέχει 1 κατάτμηση, την /dev/sdb1

2 - Τώρα θα προσαρτήσεις το στικάκι στο σύστημα χειροκίνητα με την εξής εντολή: sudo mount /dev/sdb1 /mnt (Λογικά δεν πρέπει να πτοήθηκε το σύστημα, και να δέχθηκε την προσάρτηση χωρίς πρόβλημα).

Αν (και μόνο αν) εδώ σου βγάλει error, ίσως χρειαστεί να παραθέσεις mount -t vfat κλπ... αν το στικάκι σου είναι φορμαρισμένο με FAT32, το προεπιλεγμένο format των FLASH USB, ή αν το έχεις αλλάξει μέσα από το Linux σε ext4, τότε δώσε αντί για vfat στον διακόπτη -t ext4

3 - Πήγαινε με το cd στο /mnt και με ls λογικά θα μπορείς να δεις τα περιεχόμενα του στικακιού. ( cd /mnt και μετά απλά ls ) Τρέξε πάλι cd σκέτο αυτή τη φορά για να γυρίσεις στον προσωπικό σου κατάλογο (home directory).

4 - Τρέξε: lspci 2>&1 > lspci.output

(Με αυτόν τον τρόπο το output ανακατευθύνεται στο αρχείο lspci.output στον τρέχοντα κατάλογο, και ΔΕΝ εμφανίζεται στην οθόνη καθόλου. Ένα απλό ls θα σου δείξει το αρχείο που δημιουργήθηκε)

5 - Τρέξε: lsmod 2>&1 > lsmod.output

6 - Αντέγραψε τα δυο αρχεία (lspci.output και lsmod.output) στο στικάκι στο /mnt ως εξής: cp lspci.output lsmod.output /mnt

Αν για κάποιο λόγο σου δώσει άρνηση πρόσβασης τότε τρέξε την εντολή με sudo, δηλαδή: sudo cp lspci.output lsmod.output /mnt

7 - Τρέξε: sync (Για να γραφτούν ό,τι δεδομένα εκκρεμούν στο στικάκι)

8 - Τρέξε: sudo umount /mnt

9 - Ανέβασε τα αρχεία lspci.output και lsmod.output από το στικάκι, κάπου που μπορούμε να τα δούμε.

Όσο για την εγκατάσταση διαφορετικού περιβάλλοντος, το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αυτή τη στιγμή είναι ότι το Χorg δε φορτώνει καθόλου, οπότε, ότι περιβάλλον και να βάλεις, δεν πρόκειται να ξεκινήσει αν δε φτιαχτεί πρώτα το πρόβλημα με τον Xorg, δηλαδή η σειρά λειτουργειών πάει κάπως έτσι:
grub => kernel => init => display manager => Xorg => window manager => desktop manager / desktop environment

Εν ολίγης, υποπτεύομαι ότι κάτι έχει πειράξει τον driver της κάρτας, γι' αυτό και θέλω να δω τα lscpi και lsmod που σου προανέφερα.

Επίσης, όταν τρέξεις pgrep -l mdm σου δίνει αποτελέσματα, ή απλά γυρνάει στο prompt;

Τέλος, όσον αφορά στα entries του GRUB, δεν επρόκειτο να σου δώσει διαφορετικά entries με το να εγκαταστήσεις άλλο Desktop Environment, μιας και το GRUB το απασχολούν μόνο kernel images (και λειτουργικά σε άλλους δίσκους / κατατμήσεις). Αν έτρεχε το σύστημά σου κανονικά και είχες εγκατεστημένα ας πούμε 4 γραφικά περιβάλλοντα (π.χ. Gnome, MATE, XFCE και LXDE), θα μπορούσες μεν να διαλέξεις από το Login Screen του Display Manager ποιου περιβάλλοντος θέλεις συνεδρία, αλλά, κατά τη διάρκεια της εκκίνησης (boot) του συστήματος, το GRUB θα σου παρουσίαζε μόνο τον τελευταίο πυρήνα (kernel) με ό,τι παρελκόμενες επιλογές (recovery, etc) θα είχε.

 

Λοιπόν, περιμένουμε νέα.

o grub δεν εχει εγγραφες για γραφικα περιβαλλοντα (KDE,XFCE, etc) αλλα μονο εγγραφες για τον kernel.

Ο mdm, kdm, gdm εχουν εγγραφες για τα γραφικα περιβαλλοντα

sudo apt-get install kdm
sudo apt-get install kde
στην δευτερη εντολη εκει που θα σε ρωτησει επελεξε kdm.
σιγουρα θα σουλεψει και μετα απο τις επιλογες θα μπορεις και cinnamon

Χαμός ακούστε τι έκανα ....

Από κονσόλα εχθές το βράδυ, εγκατέστησα gnome 3.

Το πρωί δοκίμασα το startx του slackware και τελικά με έφερε σε περιβάλλον gnome ...

Σε επανεκκίνηση το grub έχει μόνο για kde και με βράζει πάλι σε πρόβλημα .....

Με startx ξανά gui ....

Εγώ είχα εγκαταστήσει και gdm και mdm ... έτσι για πλάκα ....

Απεγκατέστησα το gdm και .....

Ανακεφαλαιώνω

1. Grub kde

2. mdm εγκατεστημένο, gdm απεγκατεστημένο

3. Περιβάλλοντα εγκατεστημένα kde, gnome 3

4. Μπαίνω με startx σε gnome 3

5. Αλλά με logout πάλι μαύρη οθόνη, ή restart πάλι μαύρη οθόνη, και ξαναγυρίζουμε στο βήμα 4 ... [σαν ψευδοκώδικας αλγορίθμου μοιάζει αυτό που έγραψα ....]

ΥΓ: Αν καταλάβατε δεν ξέρω .....

Το grub ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ KDE.

Βρες οδηγιες πως να κανεις το kdm να δει το gnome

το grub δεν εχει σχεση με το kde.

απλα έχει επιλαγεί το kde ως προεπιλογή και μολίς επιλέγεις σε πάει εκεί γιατι εχει οριστει προεπιλεξγμενο περ. εργασιας.

κανε

sudo apt-get purge kde

μετα κανε restart, θα φορτωσει κατευθιαν το gnome3?

[λογικα θα πρεπει]
 

Δοκίμασε να κάνεις ένα καινούριο χρήστη, έτσι για να δούμε τι θα γίνει.

Το neos αναφέρεται στην ηλικία.

 

Εφ' όσον το startx σε βάζει σε γραφικό περιβάλλον, σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι σχετικό με το φόρτωμα του mdm (και όχι με τον οδηγό της κάρτας όπως είχα αρχικά νομίσει).

Αν τρέξεις sudo service mdm restart σε βγάζει σε login screeen;

ok. Τρέξε την εντολή runlevel και πες μου αν σου δίνει N 2 ως αποτέλεσμα.

μετά δοκίμασε sudo dpkg-reconfigure mdm και μετά από αυτό ξανατρέξε sudo service mdm restart

 

Δοκίμασα αυτά που μου είπες, βγάζει Ν2 αλλά η 2η εντολή βγάζει

stop: unknown instance:

mdm start/running, process 3344

Να συμπληρώσω οτι το gnome 3 είναι ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ...

Δεν ανταποκρίνεται σε καμία ρύθμιση, δεν μπαίνει σε wifi και άλλα ......
 

To sudo dpkg-reconfigure mdm (αυτή είναι η δεύτερη εντολή που σου γράφω παραπάνω) έτρεξε;

Είναι τραγικό .... πάτησα κατά λάθος .... ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ... το βρωμόκουμπο του sleep (είμουν κουρασμένος στις 2.00 και με ελατωματικό ποντίκι), και βρέθηκα σε αυτόν τον εφιάλτη .....

Πνίγομαι να ξαναπερνάω τα πάντα από την αρχή, κάνοντας format !!

Παρεμπιπτόντως ... το βρωμόκουμπο του sleep δε φεύγει από το menu ...

και μετά το dpkg-reconfigure, το service mdm restart, σου έβγαλε πάλι το ίδιο μύνημα όπως πριν το dpkg-reconfigure ;

Να διευκρινήσω ....

- Η runlevel έδωσε N 2 ως αποτέλεσμα.

- Η sudo dpkg-reconfigure mdm, έβγαλε

Upstart detected. Removing rc.d links.

Removing any system startup links for /etc/init.d/mdm...

- H sudo service mdm restart

stop: unknown instance:

mdm start/running, process 3344

- Ξαναέτρεξα την ίδια διαδικασία και αυτή τη φορά μου έβγαλε ...

stop: unknown instance:

mdm stop/post-stop, process 2440

ΥΓ: Πιο πριν δεν είδα αυτό που έγραψες ...

Θα μας παλαβώσει το mdm...

Κάνε μου μια χάρη... δώσε sudo apt-get install lightdm και όταν ερωτηθείς, διάλεξε με το πάνω / κάτω βελάκι τον lightdm ως default display manager και κάνε ένα reboot μετά από αυτό και πες μου αν σε βγάζει σε login screen
 

Να ξέρεις ότι παραυτα συνεχίζω να έχω πάντα στο grub ... kde ... οπότε με έβγαλε πάλι σε πρόβλημα ....

Απλά με startx με έβγαλε πάλι στο gnome 3....

Κοίτα στα επόμενα 2 λεπτά, βάζω το cd του mint 16 και κάνω φτου κι από την αρχή ....
 

TOM αυτο που λες "

Να ξέρεις ότι παραυτα συνεχίζω να έχω πάντα στο grub ... kde ... οπότε με έβγαλε πάλι σε πρόβλημα .... " ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

 O GRUB ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΠΥΡΗΝΑ (KERNEL)

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Και έχει δίκιο και ο Slackware (σου το έγραψα και γω στην μακρόσυρτη απάντησή μου, αλλά μάλλον δεν τη διάβασες καθόλου) περί GRUB και πυρήνες. Τέσπα, κάνε όπως νομίζεις.

όπως σου είπα, με έβγαλε σε gnome 3 .... το lightdm ανύπαρκτο ....

@slackware

Απλά με αυτή την επιλογή στο grub απλά με έβγαλε πάλι στο ελατωματικό mdm ....

 

Όταν λες "ανύπαρκτο" τι ακριβώς εννοείς; Δεν εγκαθίσταται; Και στο GNOME 3 σε βγάζει με το startx;

Εγκαταστάθηκε μια χαρά .... μου έδωσε και επιλογή ώστε να είναι προεπιλεγμένο desktop ...

Αλλά με έβγαλε κανονικά στο kde που δεν μπαίνει σε gui ... (ίσως επειδή το rub έχει μόνο τα του kde - ισως λέω δεν ξέρω ....),

Από κονσόλα startx και τσουπ  στο gnome 3 ....

ΔΕν εμφανίστηκε κανένα login  screen για να επιλέξω το περιβάλλον .....

Μια εξήγηση καθώς πριμένω να τελειώσει η "καθαρή εγκατάσταση"

Για όλες τις "μακρόσυρτες" εξηγήσεις (όπως ανέφερες), εδώ και 2 μέρες έχω παλαβώσει και δεν είχα την υπομονή να κοιτάω την κάθε λεπτομέρεια ....

Οπότε από τις εξηγήσεις μου έφευγαν "τέλια" .....

Εσείς όλοι παρόλα αυτά είχατε την υπομονή "Hades", "neos - άλλαξε το όνομά σου είσαι τσακάλι", "Xάρης-Μπατμαν", και ο αρχηγός "slackware", προσφέρατε βοήθεια ακούραστα ....

Γι αυτό και σας ευχαριστώ όλους ....

Ιδίως στο slackware ο οποίος κλήθηκε να λύσει πρόβλημα του mint στο οποίο δεν ευθύνεται .... (τόσο καιρό λέει να βάλουμε slackel αλλά δεν τον ακούει κανείς)

Με εκτίμηση tom1972