powersaving tips - laptops / netbooks

AspD | Πέμ, 01/15/2009 - 22:26 | 2' | 3

Καλησπέρα παιδιά , άνοιξα αυτό το τόπικ για να ποστάρουμε ο καθένας τρόπους με τους οποίους εξοικονομούμε ενέργεια / μπαταρία στο λαπτόπι μας με την βοήθεια του λίνουξ!Μπήκα στην διαδικασία να ποστάρω ένα τέτοιο θέμα γιατί πριν λίγο καιρό απέκτησα ένα netbook και οι δυο περίπου ώρες αυτονομίας μου φένονται λίγες.. :P

δύο μικρά τιπς που χρησιμοποιώ εγώ είναι:

α) Με το Fn + F6 κλίνει η οθόνη χωρίς όμως να σταματήσει κάποια διεργασία που εκτελούμε (όπως πχ στο suspend)

β) Έβαλά το πακέτο cpufrequlitils με module powersaving με την βοήθεια του http://www.linuxinsider.gr/forum/cpu-frequency-scaling-%CF%83%CF%84%CE%BF-arch αν και δεν είχα arch αλλά ubuntu..

αυτά είχα να πω.. περιμένω συμμετοχή από όλους όσους γνωρίζουν τιπς!!!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κάτι πολυ απλό απο εμένα να έχουμε την φωτεινότητα πάντα στο χαμηλότερο.Φαντάζομαι για να έχεις 2 ώρες αυτονομιας σε netbook δεν τον πήρες με SSD.ΚΑΚΩΣ!!!

Are you ready to Mint? <==linuxmint.com==>

Kaltsinho]Κάτι πολυ απλό απο εμένα να έχουμε την φωτεινότητα πάντα στο χαμηλότερο.Φαντάζομαι για να έχεις 2 ώρες αυτονομιας σε netbook δεν τον πήρες με SSD.ΚΑΚΩΣ!!!

Are you ready to Mint? <==linuxmint.com==>

Η αλήθεια είναι ότι είχα αυτό το δίλημα αλλά για να έπερνα SSD θα έπρεπε να περιοριστώ στα 15GB που έχουν τα eee pc και τα υπόλοιπα που κυκλοφοράνε και δυστιχώς δεν μου έφταναν .. btw ton acer aspire one A150L έχω με dual boot ubuntu / debian :D γενικά πάντως είμαι απόλυτα ευχαρηστιμένος από το νετμπουκάκι , δεν το μετάνιωσα!

Το πρόγραμμα powertop ειδικά για συστήματα με τσιπάκια Intel, διαθέσιμο σίγουρα σε Debian, Ubuntu, Arch, Gentoo, OpenSuse, Fedora (κ πολύ πιθανόν κ σε άλλα).

Επίσης, το πακέτο laptop-mode-tools, που υπάρχει σίγουρα σε Debian, Ubuntu, Arch, Gentoo, OpenSuse, Slackware. Αυτό το κάνετε μια εγκατάσταση κ μετά πειράζετε (σαν root) το αρχείο /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf. Για ακόμα μεγαλύτερη παραμετροποίηση, ρίξτε μια ματιά κ στα αρχεία που βρίσκονται μέσα στο φάκελο /etc/laptop-mode/conf.d/, έχει πολύ χρήσιμα πράγματα κ εκεί.

Τα παραπάνω ονόματα αρχείων κ τοποθεσίες είναι από Debian. Σε άλλες διανομές μπορεί να είναι λίγο διαφορετικά.

Κ για όποιον αναρωτιέται πόσες διανομές τρέχω ταυτόχρονα, μπορείτε να βρίσκετε αν κάποιο πακέτο υπάρχει για τη "Χ" διανομή, με το τέλειο προγραμματάκι whohas (διαθέσιμο σε Debian, openSuse, Arch, κ NetBSD :P).

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!