Ρολόι σε οpenSUSE 10.3

yiannis | Τρί, 02/05/2008 - 08:43 | 2' | 5

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά, Έχω ένα σύστημα με suse 10.3 σε ένα παρτίσιον και XP στο άλλο.

Το πρόβλημα έιναι ότι όταν κάνω boot στο suse η ώρα χαλάει (δηλ. αν πουμε ότι είναι 17:00 μπορεί να μου δείχνει 14:00).

Καθε φορά που κάνω boot στο 10.3 αλλάζει και η ώρα. Παρατήρησα ότι όταν μπαίνω στα ΧΡ δεν υπάρχει κάποια

αλλαγή στο ρολόι του συστήματος. Σαν επιλογές στο linux έχω Europe/Greece και κάθε φορά που αλλάζω την ώρα

και κάνω reboot stο 10.3 πάλι το ίδιο. Ακόμη κι αν δεν μπω καθόλου στα ΧΡ. Η μόνη λύση που έχω βρει είναι να

είμαι  μόνιμα online και να παίρνω ώρα από το internet.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Είχα εγκατεστημένη την έκδοση πριν 2 μήνες, πολύ καλή, αλλά για άλλο λόγο την έβγαλα. Στο πρόβλημά σου: Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις της ώρας και να ζητήσεις να κάνει ενημέρωση τοπικά, δεν θυμάμαι ακριβώς πως το λέει, διότι δεν την έχω πια. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε έτσι. Δεν παίζει κάνενα ρόλο, η ώρα των πατζουριών }:)

YaST--->Σύστημα--->"Ημερομηνία και Χρόνος" και εκεί που λέει "Το ρολόι του υλικού είναι ορισμένο σε" επιλέγεις "Τοπική Ώρα"

Ευχαριστώ για την απάντηση σας, αλλά δυστηχώς το πρόβλημα επιμένει. Οι ρυθμίσεις είναι όπως τις αναφέρετε αλλά μετά από επανεκίνηση χάνει τα πάντα. Μάλλιστα κατά την εκκίνηση αν πριν είχα βάλει σωστή ώρα μου κάνει και force check τους σκληρούς επειδή λέει ότι έχουν mounted point στο μέλλον!!!! Η μόνη λύση (αν και καθόλου βολική για μένα) είναι η αυτόματη ενήμέρωση μέσω server. Αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δω παρακαλώ απαντήστε.
Ευχαριστώ

Συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση.
Λοιπον, βημα προς βημα!
1) Ρυθμιζουμε την σωστη ωρα χρησιμοποιωντας το YaST
2) Ανοιγουμε κονσολα και γινομαστε root
3) Διαγραφουμε το αρχειο ρυθμισεων της ωρας που ειναι το /etc/adjtime
4) Δημιουργουμε νεο αρχειο ρυθμισεων ωρας χρησιμοποιωντας την εντολη hwclock. Για παραδειγμα:
hwclock --set --date="23/3/08 09:40:05"
5) Reboot και ολα ειναι οπως πρεπει!

Όντως η παραπάνω λύση λύνει το πρόβλημα μου. Το πρόβλημα φαίνεται ότι είναι στο kde μιας και όταν κάνω logon από gnome δεν είχα το πόβλημα. Ευχαριστώ πολύ είναι ένα πολύ καλό tip. Eγω χρησιμοποίησα την hwclock --localtime μιας και με την σύνταξη που μου δίνεις, αν και σωστή, μου επιστρέφει cannot set date.